Turime pradėti vertinti migrantų vaidmenį Europoje

Pagrindinis Turime pradėti vertinti migrantų vaidmenį Europoje
Pexels/Ahmed Akacha nuotr.
 
Caritas Europa ragina Europos lyderius užtikrinti migrantų apsaugą ir pripažinti reikšmingą jų indėlį į Europos visuomenę. Sudarydami palankesnes sąlygas žmonių mobilumui, galime kurti įtraukesnę visuomenę, rašoma Tarptautinei migrantų dienai, kuri visame pasaulyje minima spalio 18-ąją, išplatintame Caritas Europa pranešime.
 
Migrantai yra Europos gyvenimo dalis, o kai kurie sektoriai, pavyzdžiui rūpybos, gamybos, žemės ūkio ir statybų, be jų paprasčiausiai nefunkcionuotų. Pats laikas pripažinti ir įvertinti migrantų ekonominį, kultūrinį ir socialinį indėlį. Tačiau dėl baimės ir įtarumo migrantų atžvilgiu ir toliau skatinama diskriminacija ir rasizmas, o jie laikomi nusikaltėliais.
 
Europa vis daugiau dėmesio skiria politikos priemonėms, kuriomis siekiama užkirsti kelius atvykstantiems asmenims, pagreitinant jų grįžimą. Kartu siekdama perleisti atsakomybę už migrantus ES nepriklausančioms šalims. Naujasis ES prieglobsčio ir migracijos paktas kelia pavojų, kad bus apribotos galimybės gauti prieglobstį, o ES pasienio šalyse bus plačiai vykdomas sulaikymas ir sudarytos prastos priėmimo sąlygos. Tačiau ši politika neatbaido žmonių nuo siekio gerinti savo gyvenimą ir leistis į neretai pavojingą kelią į Europą.
 
Dėl teisėtų ir saugių kelių stygiaus migrantai, įskaitant nelydimus vaikus, patiria smurtą, atstūmimą ir laisvės atėmimą tiek keliaudami, tiek atvykę į Europą. Naujausiais duomenimis, nuo 2014 m. Viduržemio jūroje žuvo daugiau kaip 30 000 migrantų.
 
Nepaisant pasikartojančių tragiškų įvykių jūroje, Europos šalių vyriausybės, regis, yra pasiryžusios griežtinti savo ribojimo politiką. Akivaizdus pavyzdys - kai kurių Europos šalių reakcija į Basharo al-Assado režimo žlugimą, kai buvo dedamos pastangos paspartinti Sirijos gyventojų grįžimą. Tai rodo aiškų norą bet kokia kaina apriboti jų apsaugą.
 
Caritas Europa siūlo alternatyvią programą žmonių mobilumui palengvinti supaprastinant vizų, darbo leidimų ir šeimos susijungimo procedūras. Būtina imtis rimtų veiksmų, kad būtų išplėsta ir palengvinta reguliari visų kvalifikacijų asmenų migracija. Turi būti atsižvelgta į migrantų perspektyvas, norus ir teises, o reguliari migracija - siejama su deramu darbu ir žmogaus teisių apsauga.
 
Kaip pabrėžia Caritas Europa generalinė sekretorė Maria Nyman, daugelis migrantų susiduria su sunkumais, nes neturi pastovaus ir saugaus statuso, todėl yra pažeidžiami dėl išnaudojimo bei negali atskleisti viso savo potencialo. Dažnai nepripažįstamos pagrindinės jų teisės ir jie yra stigmatizuojami. „Atėjo laikas Europai sukurti tokią aplinką, kurioje visi galėtų klestėti ir prisidėti, realizuodami visą savo potencialą išties įtraukiu būdu“, - akivaizdu M. Nyman.
 
Caritas Europa generalinė sekretorė Maria Nyman. Caritas Europa nuotr.
 
Bendras vertybes ir žmogaus teises puoselėjančioje Europoje nėra vietos priemonėms, kurios kelia kančias, riboja žmonių laisvę ir kriminalizuoja pažeidžiamus asmenis. Labai svarbu, kad Europos politika atspindėtų ir puoselėtų žmogaus orumą bei užtikrintų lygias galimybes visiems ir kurtų visuomenę, kurioje kiekvienas jaustųsi vertinamas ir gerbiamas.
 
Caritas Europa pranešimas