Mumyse glūdi nuolatinis nerimastingas noras įgyvendinti aukštesnius tikslus, siekimas „daugiau“. Štai kodėl, jums, jaunuoliai, nepakanka „žvelgti į gyvenimą iš balkono“, – Žinioje Pasaulinei jaunimo dienai, kurią lapkričio 24-ąją minėsime 39 kartą, rašo popiežius Pranciškus. Dalijamės šios Žinios vertimu.
Caritas Europa generalinė sekretorė Maria Nyman: konkurencingumas ir ekonominis augimas nėra galutinis tikslas
Socialinių reikalų srityje naujoji ES vadovybė daugiausia dėmesio planuoja skirti žmonių įdarbinimui, visų pirma siekiant skatinti konkurencingumą ir ekonomikos augimą, tačiau diskutuotina, ar tai turėtų būti galutinis tikslas, sako Caritas Europa generalinė sekretorė Maria Nyman. Daug svarbiau pradėti diskusiją apie tikrąją darbo prasmę ir tikslą, kuris yra kur kas platesnis nei kvalifikacijos kėlimas ir perkvalifikavimas siekiant didesnio našumo, konkurencingumo ir augimo.
Nubausti, tačiau ne pasmerkti: Carito ir kalėjimų kapelionų įspūdžiai po susitikimo Ilavoje
Bažnyčioje misijų mėnesiu paskelbtas spalis kviečia tikinčiuosius ypatingai rūpintis dvasine tarnyste ir pagalba labiausiai jos reikalingiems. Atliepiant šį kvietimą Lietuvos Carito sielovados bausmių vykdymo sistemoje programos koordinatorė Renata Dubauskė kartu su Lietuvos kalėjimų kapelionais vyko į vieną didžiausių Lenkijos kalėjimų Ilavoje – maldai, bendrystei ir gerosios patirties mainams nešant tikėjimą nuteistiesiems.
Vieneri kančių metai
Praėjo metai nuo pražūtingų „Hamas“ išpuolių prieš Izraelį, kurie paskatino nuolatinį Izraelio įsiveržimą į Gazos Ruožą ir, mažesniu mastu - į Vakarų krantą, palikdami precedento neturintį nuniokojimo ir žmonių kančių pėdsaką.
ES kovos su skurdu strategijoje – dėmesys minimalioms pajamoms
Caritas Europa ir Vokietijos Caritas paskelbė ES kovos su skurdu strategiją, kurioje daugiausia dėmesio skirta minimalioms pajamoms. Sprendimų priėmėjai iš Europos Parlamento ir Europos Komisijos atnaujino įsipareigojimą siekti visuminio požiūrio, kad žmonės išbristų iš skurdo.
Pasauliniam Caritui, Lietuvai ir visai Bažnyčiai džiugi žinia iš Vatikano
Pasaulinei Carito šeimai, Lietuvai ir visai Bažnyčiai džiugi žinia iš Vatikano: Šventasis Tėvas paskyrė 21 naują kardinolą, tarp kurių – Caritas Internationalis prezidentas arkivyskupas Tarcisius Isao Kikuchi SVD, o taip pat – lietuvis, nuo Biržų kilęs arkivyskupas Rolandas Makrickas.
Vargšo malda kyla į Dievą, primena popiežius Žinioje Vargstančiųjų dienai
Vargšo malda kyla į Dievą (plg. Sir 21, 5). Šiuo Evangelijos priminimu Žinią Pasaulinei Vargstančiųjų dienai pradeda Popiežius Pranciškus. „Maldai skirtais metais, žvelgiant į eilinį 2025 m. Jubiliejų, ši biblinės išminties ištara ypač tinkama pasirengti lapkričio 17 d. minėsimai VIII Pasaulinei vargstančiųjų dienai. Krikščioniškoji viltis taip pat apima tikrumą, kad mūsų malda pasiekia Dievo akivaizdą; tačiau ne bet kokia malda, o vargšo malda! Apmąstykime šį žodį ir „išskaitykime“ jį mūsų dienomis sutinkamų vargšų veiduose bei istorijose, kad malda taptų keliu į bendrystę su jais ir būdu dalytis jų kančia“, – kviečia Šventasis Tėvas Vargstančiųjų dienos Žinioje, į kurios vertimu dalijamės.
Malda Pasaulinei migranto ir pabėgėlio dienai
Gyvename žemėje, bet esame dangaus piliečiai. Todėl neleisk savintis tos pasaulio dalies, kurią mums suteikei kaip laikiną buveinę.
Žinia Pasaulinei migranto ir pabėgėlio dienai: Dievas keliauja su savo tauta
Susitikimas su migrantu, kaip ir su kiekvienu broliu ir seserimi, kuriems reikia pagalbos, „yra taip pat susitikimas su Kristumi. Jis pats tai mums sakė. Tai Jis beldžiasi į mūsų duris alkanas, ištroškęs, svetimšalis, nuogas, ligonis ar kalinys, prašydamas susitikimo ir pagalbos“. Taigi kiekvienas susitikimas kelyje yra proga susitikti su Viešpačiu; tai išganinga proga, nes seseryje ar brolyje, kuriems reikia mūsų pagalbos, esti Jėzus. Šia prasme vargšai mus gelbsti, nes leidžia mums sutikti Viešpaties veidą. Taip Žinioje 110 Pasaulinei Migranto ir pabėgėlio dienai, kurią minėsime rugsėjo 29-ąją, rašo popiežius Pranciškus.
2024 m. – rekordinis humanitarinę pagalbą teikiančių darbuotojų mirčių skaičius
2024 m. pasaulyje registruojamas rekordinis humanitarinę pagalbą teikiančių darbuotojų mirčių skaičius – jis jau jau pasiekė 192, nors metai dar nesibaigė. Tuo tarpu 2022m. šis skaičius buvo mažesnis ir siekė 118.
Jungti širdis – kurti viltį: jaunojo Carito susitikimas Graikijoje
Jaunojo Carito forumas „Briding the hearts, building hope“ (Jungti širdis – kurti viltį), kuris Graikijoje vyks iki rugsėjo 1-osios, subūrė Europos Carito jaunimą, forume taip pat dalyvauja trys jaunojo Carito atstovės iš Lietuvos.
Turėk viltį ir veik su kūrinija. Pasaulinei maldos dėl rūpinimosi kūrinija dienai
„Turėk viltį ir veik su kūrinija“ – tokia rugsėjo 1 d. minėsimos Pasaulinės maldos dėl rūpinimosi kūrinija dienos tema. Šia proga Popiežiaus Pranciškaus skelbiamoje Žinioje ji siejama su šventojo Pauliaus Laiško romiečiams 8, 19–25 mintimis: apaštalas aiškina, ką reiškia gyventi pagal Dvasią, ir sutelkia dėmesį į patikimą išganymo viltį, kylančią per tikėjimą, kuris reiškia naują gyvenimą Kristuje.
Europos Carito susitikimas slėptuvėje Kyjive: po padėkų Lietuvai – pratybos nemiegoti
46 valandų kelionė į Ukrainą ir atgal. Iš penkių naktų Kyjive – nė vienos be oro pavojaus. Caritas Ukraine 30-metis ir Europos Carito forumas – priedangoje (ta pati, į kurią po kartą ar du leidžiamės naktį), kad Europos Caritų atstovai galėtų nepertraukiamai tartis, kaip geriau veikti išvien dėl pagalbos Ukrainos žmonėms, dalyvaujant aukščiausiems Bažnyčių vadovams, ambasadoriams, atsakingiems valstybės institucijų atstovams.
Malda, skirta Pasaulinei senelių dienai
Artėjant ketvirtajai Pasaulinei senelių ir pagyvenusių žmonių dienai, kurią minėsime liepos 28-ąją, dalijamės šiai progai skirta malda.
Caritas Europa: galime ir privalome labiau solidarizuotis su pabėgėliais
Pasaulinę pabėgėlių dieną, kurią minėsime birželio 20-ąją, Caritas pasitinka kvietimu kurti solidaresnę Europą: palengvinant prieigą prie apsaugos pabėgėliams šiame regione, skatinant solidarumą su prieglobsčio iešiančiais žmonėmis, jų socialinę įtrauktį ir dalyvavimą.
Karo metu Dievo balsas skamba garsiau
Ukrainos Caritas-Spes vadovo tėvo Viačeslavo pavardė jau buvo pažįstama iš tarptautinės žiniasklaidos pranešimų, mat kunigas Grynevyč, palotinų ordino vienuolis, šiai Romos katalikų Carito atšakai vadovauja nuo 2019 m. Tikėjausi išvysti solidaus amžiaus vadovą – juk tenka vadovauti ne tik milžiniškam daugiau kaip 600 bendradarbių tinklui, bet ir vykdyti didžiulės apimties humanitarinius projektus. Mano pašnekovas pasirodė esąs jaunas mąslių akių kunigas, kurio žvilgsnį tegalima įvardyti dviem žodžiais – karo žvilgsnis. Tad ir pokalbis sukosi ne apie humanitarinės pagalbos projektų statistiką, o kasdienę, nesibaigiančią karo tikrovę – tą, kuri toliau reikalaus kartais nežmoniškos vilties ir tikėjimo Apvaizda...
Žinioje Senelių dienai Popiežius kviečia parodyti švelnumą mūsų šeimų vyresniesiems
Tai galioja visada ir visiems: likdami arti vyresnio amžiaus žmonių, pripažindami jų nepakeičiamą vaidmenį šeimoje, visuomenėje ir Bažnyčioje, mes patys gausime daug dovanų, daug malonių, daug palaiminimų! Taip Žinioje Pasaulinei senelių ir pagyvenusių žmonių dienai, kurią minėsime liepos 28-ąją, rašo Popiežius Pranciškus. Šią ketvirtąją seneliams skirtą Pasaulinę dieną Šventasis Tėvas kviečia nepamiršti parodyti švelnumo seneliams ir pagyvenusiems mūsų šeimų nariams, aplankant tuos, kurie nusivylę ir nebetiki kitokios ateities galimybe. Dalijamės popiežiaus Pranciškaus Žinios, kurios šiųmetinė tema – „Nepalik manęs senatvėje“ (plg. Ps 71, 9), tekstu.
Caritas – už vieningą ir socialiai atsakingą Europą
Europos dienos proga Caritas Europa pabrėžia socialinių paslaugų teikėjų svarbą užtikrinant orų gyvenimą visiems. Šiandien konfliktų ir didėjančio skurdo keliamas grėsmes Europoje ypač skaudžiai jaučia tie, kurie gyvena nesaugioje padėtyje. Todėl dar kartą patvirtiname savo įsipareigojimą ginti žmogaus teises, socialinį teisingumą ir taiką.
Europa turi kovoti su moterų skurdu
Caritas Europa parengė pozicijos dokumentą apie moterų skurdą Europoje. Dokumente pateikiamos rekomendacijos, raginančios ES politikos formuotojus geriau spręsti problemas, su kuriomis susiduria skurdą patiriančios moterys. Moterys nuolat susiduria su didesniais socialiniais ir ekonominiais iššūkiais ir didesniu skurdu nei visų amžiaus grupių vyrai.
Europos Parlamentas balsavo dėl ES Migracijos ir prieglobsčio pakto: Caritas Europa reiškia susirūpinimą
Šį mėnesį vyko Europos Parlamento balsavimas dėl ES Migracijos ir prieglobsčio pakto. Šis balsavimas žymi ilgų derybų dėl prieblobsčio taisyklių Europoje pabaigą. Caritas Europa reiškia susirūpinimą dėl to, kad šis paktas gali daryti neigiamą poveikį tūkstančiams žmonių. Naujos taisyklės riboja prieigą prie reikalingos apsaugos tiems, kuriems jos reikia labiausiai.
Iš tamsos į šviesą: Caritas Europa prezidento sveikinimas
„Kaip Velykų žvakė sklaido tamsą, ir mes leiskime Dievui išsklaidyti mūsų baimes ir abejones“, - krikščioniškam pasauliui pasitinkant svarbiausią linki Caritas Europa prezidentas, monsinjoras Michael Landau.
5 Carito akcentai politikams prieš ES parlamento rinkimus
Caritas organizacija ragina ES rinkimuose dalyvaujančius kandidatus teikti pirmenybę politikai, atspindinčiai Europos vertybes – solidarumą, pagarbą žmogaus ir socialinėms teisėms bei visuotinį teisingumą.
Nepaisant visos karo tamsos ir siaubo, išlikime šviesa
Karas – tai totalus blogis, kuris griauna viską aplinkui: santykius tarp žmonių ir patį vertingiausią dalyką – patį žmogų, – sako Caritas-Spes Ukraine vadovas kun. Viačeslavas Grynevychus, vaizdo įraše apžveldamas situaciją karo niokojamoje šalyje.
Europos Caritas ragina nemažinti paramos Ukrainai: pagalbos reikia milijonams
Minint antruosius plataus masto agresijos prieš Ukrainą metus, Caritas Europa ragina ES valstybes užuot mažinus paramą Ukrainai – planuoti ilgalaikį humanitarinės pagalbos finansavimą ir pabėgėlių apsaugą.
Žinioje Gavėniai Popiežius kviečia ieškoti ir imtis rizikos
Kokiu mastu ši Gavėnia taps atsivertimo laiku, tokiu sutrikusi žmonija patirs kūrybiškumo proveržį, naujos vilties blyksnį, – Žinioje Gavėnios proga „Per dykumą Dievas veda mus į laisvę“ rašo Popiežius Pranciškus.
Parengtas 175 tinklalaidžių ciklas apie pal. J. Matulaitį
Marijonų kongregacijos vyresnysis tėvas Joe Roesch MIC parengė tinklalaidžių ciklą apie marijonų atnaujintoją, buvusį Vilniaus vyskupą palaimintąjį Jurgį Matulaitį MIC. Pristatydamas tinklalaides jos autorius paragino mestis už stebuklą, kad pal. Jurgis Matulaitis būtų paskelbtas šventuoju artėjant jo mirties šimtmečio jubiliejui 2027 m., rašo „Vatican News“.
Negera žmogui būti vienam, – Popiežiaus Žinia Ligonio dienai
„Negera žmogui būti vienam“. Šias Pradžios knygos žodžiais Popiežius Pranciškus pradeda Žinią, skirtą XXXII Pasaulinei ligonio dienai. Pasak Šventojo Tėvo, esame sukurti būti kartu, o ne vieni. Kaip tik todėl, kad šis bendrystės planas taip giliai įrašytas žmogaus širdyje, mus gąsdina apleistumo ir vienatvės patirtis, ji yra skausminga ir atrodo net nežmoniška. Ta patirtis dar labiau išryškėja išgyvenant trapumą, netikrumą ir nesaugumą, kurie dažnai atsiranda prasidėjus kokiai nors sunkiai ligai.
Taikos dienai – Žinia apie dirbtinį intelektą: nutrauks karus ar gilins atskirtį?
Pirmą metų dieną minint Pasaulinę taikos dieną popiežius Pranciškus kreipiasi į Dievo tautą, tautas, valstybių bei vyriausybių vadovus, įvairių religijų ir pilietinės visuomenės atstovus, visus mūsų laikų vyrus bei moteris su geriausiais taikos linkėjimais.
Vargstantieji – sinodinės Bažnyčios centre
Vargšai – svarbieji Bažnyčios veikėjai. Ši įžvalga kaip viena esminių akcentuota Vyskupų sinodo XVI eilinės generalinės asamblėjos pirmosios sesijos apibendrinime, kurio nuoroda ir mintimis kviečiame dalintis ne tik Carito bendruomenėse, bet ir su besidarbuojančiais kitose Bažnyčios veiklos srityse, tarnautojais, padedančiais žmonėms sunkumuose.
Popiežius žinia Vargstančiųjų dienai „Nenusuk savo veido nė nuo vieno vargšo“
Pasaulinė Vargstančiųjų diena, kurią lapkričio 19-ąją minėsime jau 7 kartą, vis labiau įsitvirtina Bažnyčios gyvenime, padėdama mums suvokti Evangelijos esmę. Tačiau, kaip šiai progai skirtoje Žinioje sako Popiežius Pranciškus, kasdienių pastangų priimti vargšus nepakanka. Per mūsų miestus teka skurdo upė, kuri liejasi vis plačiau; ir atrodo, kad tas srautas mus užtvindys.
A.Duttonas: užtikriname paramą Jeruzalės Caritui, meldžiamės už taiką ir raginame abi puses laikytis humanitarinės teisės
Saugumo sumetimais visa Jeruzalės Carito veikla buvo sustabdyta po savaitgalį paaštrėjusio smurto ir neramumų, per kuriuos, kaip pranešama, žuvo mažiausiai 1 700 žmonių. Jeruzalėje uždarytos visos švietimo įstaigos ir laisvalaikio centrai, taip pat uždaryti Vakarų kranto kontrolės punktai. Carito Internationalis generalinio sekretoriaus Alistairo Duttono teigimu, konfederacija užtikrina paramą Jeruzalės Caritui. Meldžiamasi už taiką ir raginama abi puses laikytis tarptautinės humanitarinės teisės.
Jeruzalės patriarchai ir bažnyčių vadovai ragina dvigubinti pastangas Šventojoje Žemėje siekiant taikos
Po spalio 8 dieną prasidėjusių brutalių išpuolių, kai per didelio masto netikėtą teroristinės grupuotės „Hamas“ ataką prieš Izraelį žuvo šimtai izraeliečių, o Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pažadėjo atkeršyti ir surengė atsakomųjų smūgių seriją į Gazos Ruožą ir Libaną, Jeruzalės Patriarchai ir bažnyčių vadovai vieningai pakvietė visus smurto akivaizdoje siekti taikos ir teisingumo.
Laudate Deum - popiežiaus Pranciškaus apaštališkasis paraginimas
Vakar popiežius Pranciškus išleido naująjį apaštališkąjį paraginimą Laudate Deum. Laiške išreiškiamas nuoširdus susirūpinimas dėl klimato kaitos, ypač jos poveikio pažeidžiamiausiems žmonėms, kurie dažnai turi palikti savo namus, kad išvengtų kylančios temperatūros ir aplinkos taršos padarinių, įskaitant ligas, sausras, potvynius, smarkias liūtis, maisto ir geriamojo vandens trūkumą, pakrančių eroziją.
Apie pragarą ir prisikėlimą Irpinėje: vietinių pasakojimai su nuoširdžia padėka Lietuvai
Natalija – dviejų pradinukų mama iš Moščiunų kaimo Tarp Irpinės ir Bučios, kuriame Carito Lietuvoje atstovai lankėsi kartu su kolegomis iš Caritas-Spes Ukraine. Plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą pradžioje pametinukų mama, kaip dauguma šio kaimo žmonių, tikėjosi ramiai „pralaukti neramumus užkampyje“, tačiau atsidūrė vieno įnirtingiausių Kyjivo gynybos mūšių epicentre.
Lvive sudegė Caritas humanitarinės pagalbos sandėlis
Rugsėjo 18 d. naktį Lvive, po Rusijos išpuolio, sudegė Caritas humanitarinės pagalbos sandėlis. Caritas darbuotojai nenukentėjo, tačiau gaisras visiškai sunaikino apie 300 tonų humanitarinės pagalbos prekių, tarp kurių buvo maisto, higienos reikmenų, generatorių ir drabužių.
Popiežiaus Žinia Pasaulinei migranto ir pabėgėlio dienai – kvietimas statyti tiltus, o ne sienas
„Aš buvau išalkęs, ir jūs mane pavalgydinote, buvau ištroškęs, ir mane pagirdėte, buvau keleivis, ir mane priglaudėte, buvau nuogas – mane aprengėte, ligonis – mane aplankėte, kalinys – atėjote pas mane“ (Mt 25, 35–36). Šie žodžiai skamba kaip nuolatinis priminimas atpažinti migrantą ne tik kaip pagalbos reikalingą brolį ar seserį, bet ir kaip patį Kristų, beldžiantį į mūsų duris.
Popiežiaus Pranciškaus Žinia Pasaulinei maldos dėl rūpinimosi kūrinija dienai
„Tesilieja teisingumas ir taika“ – tokia yra šių metų ekumeninio Kūrinijos laiko tema, įkvėpta pranašo Amoso žodžių: „Tevilnija teisingumas lyg upės srovė, o teisumas tarsi tekanti upė“ (5, 24).
Humanitarinės pagalbos dieną – apie 3 grėsmes ir kokius žmogaus poreikius svarbiausia atliepti
Pasaulinę humanitarinės pagalbos dieną Caritas Internationalis generalinis sekretorius Alisteris Duttonas akcentuoja 3 didžiausias šiandieninio pasaulio grėsmes ir kokius žmogaus poreikius svarbiausia atliepti.
Severodoneckas - metai okupacijoje
Nuo 2014 m. Luhanskui likus okupuotoje teritorijoje, srities centru tapo Severodonecko miestas. Dar prieš plataus masto Rusijos invaziją šiam regionui nuolat reikėdavo paramos. Vietovės būdavo reguliariai apšaudomos, gyventojų buitis sudėtinga.
EN: Severodonetsk - a year under occupation
Since 2014, when Luhansk remained under occupation, the city of Severodonetsk became the centre of the oblast. Even before the large-scale Russian invasion, the region was in constant need of support. The areas were regularly shelled and the population's life was difficult.
EN: Mostyska - giving birth in spite of war
Against the backdrop of war, a new generation of Ukrainian children is brought into the world. As many as 900 babies a day on average are born in limbo.
Mostyska - gimdyti karo fone
Karo fone pasaulį išvysta nauja Ukrainos vaikų karta. Net apie 900 kūdikių vidutiniškai per dieną gimsta nežinomybėje.
EN: Lviv - family with eight children
A family of eight children aged between 3 and 14 was forced to flee their home after the heavy bombardment of the city of Nikopol. They found refuge in Lviv.
Lvivas - aštuonis vaikus auginanti šeima
Šeima, auginanti aštuonis vaikus nuo 3 iki 14 metų amžiaus, buvo priversta palikti savo namus po stipraus Nikopolio miesto subombardavimo. Prieglobstį jie rado Lvive
Dnipras - bėgti nuo karo
Anatolijui Tymofijovičiui – 76, o jo žmonai – 77 metai. 2022-ųjų kovą jiems teko bėgti iš Mariupolio ir ieškoti, kur glaustis Dnipre. Šis miestas vyrui nesvetimas. Šiame regione Anatolijus gimė ir mokėsi. Tačiau baigęs mokslus pradėjo dirbti Mariupolyje, sukūrė šeimą ir gyveno pastaruosius keturiadešimt metų, bet karas viską apvertė aukštyn kojomis.
EN: Dnipro - fleeing war
Anatoly Tymofiyevich is 76 and his wife is 77. In March 2022, they had to flee Mariupol and seek shelter in Dnipro. This city is no stranger to a man. Anatoly was born and educated in this region. However, after graduating, he started working in Mariupol, started a family, and lived there for the past forty years, but the war turned everything upside down.
Popiežius Žinia Pasaulinės senelių ir pagyvenusių žmonių dienos proga
„Jis maloningas iš kartos į kartą“ (Lk 1, 50) – tai trečiosios Pasaulinės senelių ir pagyvenusių žmonių dienos tema, kurią artėjant liepos 23-ajai pristatė Popiežius Pranciškus, kviesdamas visus – vyskupijas, parapijas, draugijas, bendruomenes – švęsti šią dieną, labiausiai reiškiant didžiulį džiaugsmą dėl atnaujinto jaunų ir senų žmonių susitikimo.
Kyjivas - netekti namų
Polinai 80 metų. O pastaruosius dešimt mėnesių ji gyvena prieglaudoje, Lvivo priemiestyje. „Ar dar kada pamatysiu savo namus? Ar jie manęs laukia?" Sunkios, nostalgiškos mintys sukasi senolės galvoje. Polina nežino, ar jos namai išliko, ar bus kur grįžti. Tačiau kiekvieną kartą bandydama užmigti ji galvoja apie grįžimą ten, bent jau sapnuose.
EN: Kyiv - losing your home
Polina is 80 years old. For the last ten months, she has been living in a shelter in a suburb of Lviv. "Will I ever see my home again? Are they waiting for me?" Heavy, nostalgic thoughts run through the old woman's mind. Polina doesn't know if her home has survived, or if there will be a place to return to. But every time she tries to fall asleep, she thinks about going back there, at least in her dreams.