Tris savaites, lapkričio 22–gruodžio 10 dienomis, 276 Lietuvos advokatai ir advokatų padėjėjai teikė nemokamas konsultacijas teisės klausimais. Į juos kreipėsi daugiau kaip puspenkto šimto Lietuvos gyventojų, 461 asmuo. Didžioji dalis konsultacijų vyko nuotoliniu būdu ir tik labai nedidelė – gyvai. Dažniausiai žmonės kreipdavosi dėl civilinės ir administracinės teisės klausimų.
Tikimasi bendradarbiavimo
„Džiugina, kad advokatai kasmet jungiasi į tokią socialinę iniciatyvą, o jų skaičius kaskart auga. Ne ką mažiau džiugina tai, kad žmonės drąsiau kreipiasi dėl teisinės pagalbos ir kasmet didėja besikonsultuojančiųjų skaičius. Akivaizdu, kad galimybė konsultuotis nemokamai, turint teisinių rūpesčių, yra vienas iš šių dienų iššūkių bei poreikių mūsų žmonėms. Į šį poreikį kartu su advokatais ir jų padėjėjais atsiliepiame jau šeštus metus. Poreikis tokios nemokamos pagalbos teikimui kasmet tik didėja ir tikimės, kad bendradarbiavimas su advokatais tęsis ir toliau“, – aptardama iniciatyvos rezultatus kalbėjo Lietuvos Caritas vadovė Deimantė Bukeikaitė.
Ieško sprendimo būdų
Pasak Advokatų tarybos pirmininko prof. dr. Igno Vėgėlės, kasmet augantis susidomėjimas šia iniciatyva skatina ieškoti daugiau būdų, kaip būtų galima padėti Lietuvos žmonėms spręsti iškilusias bėdas.
„Tęsdami tradiciją advokatai ir vėl galėjo prisidėti prie kalėdinės dalijimosi nuotaikos kūrimo – gražiausią metų šventę papildė nemokamomis advokatų konsultacijomis – tai dovana kiekvienam, kuris kreipėsi pagalbos teisiniais klausimais. Ypatingai džiugu, kad kasmet bendroje Lietuvos advokatūros ir Caritas akcijoje dalyvauja vis gausesnis advokatų ir advokatų padėjėjų būrys. Esu tikras, kad ir kitais metais tęsime šią tradiciją, tačiau ieškome sprendimo būdų, kurie suteiktų galimybę visus metus nemokamomis konsultacijomis pasinaudoti kuo platesniam paramos ir pagalbos stokojančių žmonių ratui“, – sakė Advokatų tarybos pirmininkas I. Vėgėlė.
Svarbiausi – šeimos reikalai
Tradiciškai daugiausiai norinčių gauti nemokamą teisinę konsultaciją buvo didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, tačiau siekiančių išspręsti savo teisines bėdas atsirado ir mažesniuose Lietuvos rajonuose. Dažniausiai kreipėsi vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės. Pastebėta, kad konsultuojant nuotoliniu būdu regionų gyventojai labai dažnai pageidavo būti užregistruoti konsultacijai pas didmiesčių advokatus ir advokatų padėjėjus.
Žmonėms rūpėjo išspręsti pačius įvairiausius asmeninius ir net visuotinius klausimus – nuo viešo intereso gynimo, situacijos dėl COVID-19 iki asmens sveikatos ar duomenų reikalų. Kaip ir kasmet populiariausi buvo civilinės ir administracinės teisės reikalai: paveldėjimas, skyrybos, vaikų globa, turto dalybos, antstoliai, dovanojimas, nuosavybė, sutartys, įsiskolinimai, pinigų išviliojimas. Buvo pageidaujančiųjų gauti teisines konsultacijas dėl situacijų, susijusių su skiepijimu ir testavimu nuo COVID-19 bei galimybių paso.
Džiugino geranoriškumas
Kauno arkivyskupijos Caritas benamystę išgyvenančiųjų dienos centre surengta vienintelė grupinė konsultacija. Dvi advokatų padėjėjos gyvai konsultavo dvidešimt šio centro lankytojų.
„Žinoma, pasitaikė ir netipiškų situacijų. Asmuo ieškojo advokato, kuris pagal vardą ir pavardę sužinotų kito asmens adresą. Dėl asmens duomenų apsaugos negalėjome padėti skambinusiajam. Į mus kreipėsi ir Kauno hospiso darbuotojas, ieškojęs teisininko pagalbos žmogui su negalia. Teisininkė nuvyko pas negalią turintį žmogų į namus. Džiaugiamės advokatų ir advokatų padėjėjų geranoriškumu: vieni sutiko atvykti į žmonėms patogesnę ar lengviau prieinamą vietą, kiti siūlė teikti konsultacijas ir po iniciatyvos pabaigos“, – kalbėjo Kauno arkivyskupijos Caritas veiklų koordinatorės Kristina Bajarūnaitė.
Pritrūko laiko konsultacijoms
Panevėžio Caritas direktoriaus pavaduotoja Gražina Kacevičienė sako, kad praėjus dviem savaitėms nuo advokatūros iniciatyvos pradžios nebeliko vietų pas Panevėžio regiono advokatus, todėl trečiąją savaitę žmonės buvo registruojami pas kitų miestų advokatus.
„Vieni populiaresnių buvo paveldėjimo reikalai. Pasitaikė ir toks atvejis, kai advokatė iš Utenos sirgdama vykdė savo įsipareigojimus – nuotoliniu būdu dirbo su mūsų žmonėmis“, – sakė G. Kacevičienė.
Skaičiai didėja kasmet
Lietuvos advokatūros ir Lietuvos Caritas bendradarbiavimas prasidėjo 2015 m. Prie nemokamos teisinės pagalbos iniciatyvos 2016 m. prisijungė 60 advokatų ir advokatų padėjėjų.
2019 m. 235 žmones konsultavo 200 advokatų ir advokatų padėjėjų, 2020 m. 265 advokatai, advokatų padėjėjai suteikė konsultacijas 382 asmenims.
2021 m. konsultacijas suteikė 276 advokatai ir advokatų padėjėjai. Panevėžio regione nemokamai konsultavo 13 advokatų ir advokatų padėjėjų iš Panevėžio, Utenos, Rokiškio; Šiaulių regione 12 – iš Šiaulių, Joniškio, Pakruojo, Kuršėnų; Vilkaviškio regione 17 – iš Alytaus, Marijampolės, Lazdijų, Prienų, Šakių, Vilkaviškio; Kaišiadorių regione 2 – iš Birštono ir Molėtų, Klaipėdos regione 41 – iš Klaipėdos, Mažeikių, Naujosios Akmenės, Palangos, Plungės, Radviliškio, Tauragės, Telšių, Šilutės, o iš visos Lietuvos skambinusius žmones konsultavo 133 advokatai ir advokatų padėjėjai iš Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų bei Trakų rajonų.
Lietuvos Caritas informacija