Nepavargstantis savanoris Juozas Packevičius be žemiško atlygio aukoja savo laiką net keliose organizacijose. „Noriu padėti vyresniems, juk ir manęs laukia senatvė“, – sako Juozas, „Carito“, Raudonojo Kryžiaus, samariečių ir maltiečių savanoris. Aldonos Kudzienes nuotr.
Šventų Angelų Sargų parapijos „Carito“ tarnystės vargšams pandemija nenutraukė. Tiesa, „Carito“ durys uždarytos, veikla teikiama kitomis formomis – saugesnėmis, nes vargstančiuosius karantino laikotarpiu dar labiau užgriuvo bėdos. Stokojantieji maisto jį išsineša vienkartiniuose induose ar paketuose, drabužiai jų prašantiems taip pat parenkami ir įteikiami per nuotolį. Į čia dirbančių savanorių gerumą sutelpa ne tik materialinė pagalba maistu, drabužiais, bet ir nepavargstantis jų gebėjimas mylėti žmones širdimi, neįvertinus jų nuopolių, silpnų vietų, neteisiant, neapkalbant. Priartėjus Šv. Velykoms, savanoriai, atsiklausę Alytaus nakvynės namų vadovybės, surengė „švaros akciją“ pirmame šių namų aukšte, tose patalpose, kur atmosfera sunkiai nusakoma.
Palaimintas žmogus, kurį Tu išrenki ir priimi, kad jis gyventų Tavo kiemuose. Mes sotinsimės gėrybėmis Tavo namų, Tavo šventos šventyklos. Ps 65,4
Padirbėta sparčiai, be kalbų
Kaukes ir kitas apsaugos priemones dėvintys „Carito“ savanoriai, kurių sumanymui pritarė ir prisijungė keli samariečių organizacijos nariai, atvykę į Nakvynės namus be žodžių ėmėsi planuotų darbų. Trys patalpos pirmame aukšte skirtos žmonėms, kurie sunkiai juda. Žmonės čia įkurdinami atvykę iš keblių situacijų, neretai turintys problemų su gamtiniais reikalais, todėl sienos persismelkusios savu kvapu.
„Šiuose trijuose kambariuose šiandien nakvojo 21 žmogus. Du iš jų – sunkūs ligoniai, jau nesugebantys savimi pasirūpinti, jiems reikalinga priežiūra: paruošti maistą, pakeisti sauskelnes, išmaudyti. Viliamės, kad šie žmonės ilgai mūsų namuose neužsibus, vieną išvešime į slaugos, o kitą – į globos skyrius. Kiti daugiau ar mažiau savarankiški, bet mažai motyvuoti.
Šių dviejų vyrų dienomis neišleidžiame užu įstaigos valdų, nors vos juda, bet leidus, gal ir išeitų. Kiti dieną palieka nakvynės vietą, o vakare vėl sugrįžta. Bendrai naudojamose patalpose visiems privalu dėvėti veido kaukes“, – pasakoja Alytaus nakvynės namų Socialinio padalinio vedėja Inga Gervelė.
„Carito“ savanorių vadovė Aldona Vasiliauskienė, kuriai ir gimė mintis surengti šią akciją, sako, kad daugumai čia naktis leidžiančių, o dienomis ateinančių į „Caritą“ maisto paprašyti tiesiog nėra valios vaduotis iš tokio gyvenimo.
„Jiems tiesiog gerai taip, kaip yra, pakanka tiek, kiek gauna. Bet mes esame katalikai, nežinome, kas mūsų laukia ateityje, todėl turime būti gailestingi, mylėti žmones, kokiose gyvenimo situacijoje jie bebūtų. Juk dauguma jų yra mūsų klientai.
Ši akcija nėra pirma, mes ir anksčiau esame talkinę Nakvynės namams prieš šventes generališkai apsišvarinti. Tik kurį laiką buvo padaryta pertrauka. Ką šįkart atlikome? Pakeitėme nauja, atsivežta patalyne lovas, išplovėme grindis, palanges nuvalėme bei dulkes nušluostėme nuo visų paviršių.
Esame įpratę dirbti sparčiai, be kalbų. Trumpam išprašę ir šiuos du gyventojus į saulės nušviestą kiemą, laikydamiesi saugių atstumų, visi – Eglė, Virginija, Janė, Juozas, Gintaras – griebėmės iš anksto numatytų darbų ir akcija atlikta. Prie mūsų noriai prisijungė ir šių namų gyventojas Virgis, kuris jau kaip ir mūsų savanoris. Visuomet atėjęs prašosi darbo, noriai imasi bet kokio“, – teigia A.Vasiliauskienė.
Jau ruošiami Velykų lauknešėliai
Savanoriai atviravo, kad šį kartą nemalonus tvaikas nebuvo toks siaubingas, vyrai ryte buvo išmaudyti, jų drabužiai pakeisti, kambariai išvėdinti.
Psichologai spaudoje rašo, kad, kai asmenybė degraduoja, ir smegenys ima kitaip dirbti – lieka tik du žmogaus poreikiai – maistas ir miegas bei dažni, nesulaikomi gamtos reikalai. Tuomet labai nelengva išvengti kvapų, to vimdančio tvaiko.
Socialinė darbuotoja Violeta Čikotienė dėkojo savanoriams už atliktą darbą ir gerą nuotaiką bei pagalbą labai šiam skyriui reikalingais daiktais – patalyne, antklodėmis, sauskelnėms, drabužiais. „Sutvarkė kambarius, koridorių ir dar šakotį mums dovanų atvežė“, – džiaugėsi gera nuotaika spinduliuojanti V.Čikotienė.
Jos kolegė Ieva Šeškutė rūpinasi ketvirtame aukšte gyvenančiais žmonėmis. Šiame aukšte įkurdinti savarankiškesni, motyvuoti gyventojai, bet dėl vienų ar kitų priežasčių praradę gyvenamąją vietą. Jie neturi judėjimo negalios, kai kurie turi sudarę darbo veiklos sutartis.
Švaros akcijas jie patys savo aukšte atlieka. Socialinė darbuotoja vardija Raimundą, Birutę, Aldoną, Gediminą, Valdą, kurie taip pat noriai tvarkosi.
Carito“ savanoriai jau gyvena Velykų rūpesčiais, ruošiami šventiniai maisto paketai išsinešti. Išgirdus, ką juose išsivynioję ras šios įstaigos klientai, sunku suprasti, kaip galima tiek priruošti parapijos organizacijai, kuri negauna jokio valdžios finansavimo.
„Nuoširdžiausiai dėkojame parapijiečiams, mūsų bažnyčios dvasininkams ir visiems geros valios žmonėms, kurie dalijasi tuo, ką patys užaugina, kuo prekiauja, ką gamina. Žemai JIEMS lenkiamės ir linkime sveikatos“, – tokius padėkos žodžius nuolatiniams rėmėjams ir gailestingiems parapijiečiams skiria A.Vasiliauskienė.
Aldona KUDZIENĖ, aldona@ana.lt