Kovo 26 dieną minima pasaulinė epilepsijos diena. Pasaulyje epilepsija serga 50 milijonų žmonių, Europoje – 6 milijonai, o Lietuvoje apie 24 000 žmonių. Iki šiol epilepsija sergantys žmonės patiria nepriėmimą, nesupratimą šeimoje ir bendruomenėje. Dauguma žmonių bijo bendrauti su sergančiais epilepsija, nes nežino kaip elgtis ištikus priepuoliui. Epilepsija yra lėtinė nervų liga, kurią galima laikyti labiausiai išgydoma, nes atsakingai vartojant medikamentus epilepsijos priepuoliai sustabdomi 70 %. Tačiau iki šiol Lietuvoje nėra pakankamai išplėtotos psichosocialinės paslaugos, kurios šalia medicininės pagalbos padėtų žmonėms aktyviau įsijungti į bendruomenės gyvenimą, pažinti save, kurti socialinius kontaktus, įsijungti į sporto, laisvalaikio veiklas, planuoti profesinį, asmeninį gyvenimą.
2013 metų pavasarį Lietuvos Carite pradėjo veikti „Epilepsijos psichosocialinio konsultavimo centras“, kurio darbuotojai konsultuoja sergančius epilepsija ir jų artimus žmones, taip pat ir įvairių organizacijų darbuotojus. Be to, centras organizuoja ir vykdo psichoedukacinius mokymus, suteikiančius medicininių ir psichosocialinių žinių. Mokymų metu mokomasi iš asmeninės ir kitų mokymų dalyvių patirties. Epilepsijos mokymai yra skirti sergantiems epilepsija, jų artimiesiems, pedagogams, socialinių įstaigų darbuotojams ir kt.
Kartais į konsultavimo centrą kreipiasi žmonės, kurie jaučiasi svetimi savo aplinkoje, kurie savo artimiesiems yra reikšmingi tik dėl savo ligos. Socialiniai darbuotojai mato žmogų jo socialinių santykių kontekste. Užaugęs šeimoje, kurioje yra ribojama vaiko laisvė tyrinėti pasaulį, kurioje vaikas nuolat kontroliuojamas ir verčiamas elgtis tokiu būdu, kurį tėvai laiko priimtinu, neskatinamos vaiko iniciatyvos, jau suaugęs žmogus negebės priimti savarankiškų sprendimų, mokytis iš savo patirties, negebės išlaikyti rizikos įtampos ir toleruoti neapibrėžtumą. Lietuvos Carite yra susikūrusi epilepsija sergančiųjų žmonių savitarpio pagalbos grupelė, kurioje žmonės bendrauja tarpusavyje, dalinasi savo patirtimi, susijusia su liga, mokosi pateikti save, tariasi rūpimais klausimais ir mėgaujasi buvimu kartu.
Ta pačia proga norėtume padėkoti Vokietijos firmai „Hörmann“, kuri padovanojo centrui spausdintuvą ir remia knygų, kurias dalinsime sergantiems epilepsija žmonėms ir jų artimiesiems mokymų metu, vertimą iš vokiečių į lietuvių kalbą. Šiose knygose pateikiama informacija apie epilepsiją, supažindinama su medicininiais epilepsijos pagrindais: epilepsijos priežastimis, diagnozavimu, gydymu, nurodoma kaip gyventi sergant epilepsija ir jaustis savo ligos ambasadoriumi, t.y. kaip tinkamai atstovauti save, kaip aiškinti savo ligą ir kt.
Kviečiame konsultuotis individualiai ir dalyvauti savitarpio pagalbos grupės narių susitikimuose. Mūsų adresas: Papilio g. 5, Kaunas; tel. nr. 864637802; el. pašto adresas: caritas.epilepsija@gmail.com
„Epilepsijos psichosocialinio konsultavimo centro“ savitarpio pagalbos grupelės užsiėmimas