Prekybai žmonėmis pasitelkiant DI – naujos išnaudojimo grėsmės

Pagrindinis Prekybai žmonėmis pasitelkiant DI – naujos išnaudojimo grėsmės
 
„Apie 50 mln. žmonių visame pasaulyje tapę šiuolaikinės vergijos aukomis. Kas trečia išnaudojimo auka – vaikas. Bet kokios pastangos stabdyt prekybos žmonėmis verslą, ginant kiekvieno žmogaus orumą – svarbios. Ypač – išnaudojimui keliantis į internetą, dirbtinį intelektą (DI) panaudojant ne tik geram, bet ir piktam“, – sveikindamas prevencinio nuotolinio Lietuvos Carito renginio „Šiuolaikinės vergijos veidai – dirbtinio intelekto veidrodyje“ dalyvius, sakė Lietuvos vyskupų konferencijos Socialinių reikalų tarybos bei Švietimo komisijos pirmininkas, arkivyskupas Kęstutis Kėvalas.
 
 
Technologinis progresas atveria naujas galimybes, tačiau, kaip atkreipė dėmesį Vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič, kartu  tampa įrankiu, kuris, patekęs į nusikaltėlių rankas, gali sukelti milžiniškų grėsmių ir pasekmių. „Aktualu ir būtina kalbėti apie tai šiandien, aptariant prekybos žmonėmis problemą. Negalime laukti“, – pabrėžė ministras.
 
Suklastotos tapatybės, deepfake turinys, automatizuoti viliojimo metodai didina išnaudojimo grėsmes. Socialiniai tinklai, darbo paieškos platformos, žaidimų platformos ar pažinčių programėlės tampa nusikaltėlių įrankiais ir žmonės patenka į prekiautojų žmonėmis pinkles.
 
Pradėta 13 ikiteisminių tyrimų, NVO suteikė pagalbą net 123 aukoms
 
Europos Komisijos duomenimis, prekyba žmonėmis yra antras pagal pelningumą nusikaltimas. Kasmet Europos Sąjungoje registruojama apie 7 tūkst. prekybos žmonėmis aukų. Pasaulinės darbo organizacijos vertinimu, kone 25 milijonai žmonių visame pasaulyje dirba priverstinio darbo sąlygomis.
Pasak Vidaus reikalų ministro, Lietuvoje pernai buvo pradėta tik 13 ikiteisminių tyrimų, o nevyriausybinės organizacijos suteikė pagalbą net 123-ims nukentėjusiems ar galėjusiems nukentėti nuo prekybos žmonėmis asmenims. Tikėtina, kad tikrasis aukų skaičius yra daug didesnis, nei rodo pateikti statistiniai duomenys.
 
„Daugelis aukų lieka neatpažintos arba nesikreipia pagalbos, kartais ir pačios aukos nesupranta, kad yra išnaudojamos. Deja, bet tenka konstatuoti, kad teisėsaugai dažniausiai tenka kovoti tik su prekybos žmonėmis pasekmėmis“, – apgailestavo V. Kondratovič, ypač akcentuodamas prevenciją. – Visi čia esantys suprantame, kad švietimo plėtra yra tiesiog gyvybiškai būtina: tiek jauni žmonės, tiek suaugusieji turi suvokti DI grėsmes ir mokėti jas atpažinti. Valstybė, nevyriausybinės organizacijos ir verslas privalo dirbti kartu, kad būtų kuriamos inovatyvios apsaugos priemonės“.
 
Kaip pasiekti, kad technologijos tarnautų ne blogam, o pažangai?
 
Lietuvos teisėsaugos institucijos jau pritaiko DI technologijas stebint nusikalstamą veiklą internete ir ieškant sprendimų, užkertant nusikaltimams kelią. Tačiau iššūkiai išlieka, tad būtina stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą, investuoti į Dirbtinio intelekto sprendimus aukų identifikavimui ir prekybos žmonėmis prevencijai.
 
„Taip pat turime užtikrinti, kad technologinė pažanga būtų pasitelkta ne išnaudojimui, o apsaugai. Todėl kviečiu visus – politikus, akademikus, technologijų kūrėjus, nevyriausybines organizacijas ir visuomenę – dirbti kartu, kad DI taptų galingu įrankiu kovojant su prekyba žmonėmis, o ne prisidedant prie jos augimo“, – linkėjo V. Kondratovič, dėkodamas prevencinio renginio organizatoriams ir dalyviams, su viltimi, kad skirtingų sričių specialistų pranešimai ir diskusijos padės geriau suprasti grėsmes ir kartu ieškoti sprendimų, kaip apsaugoti žmones.
 
Vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič, VRM nuotr.
 
„Visiems, kurie susitelkę dirbate kovos ir pagalbos teikimo aukoms srityse, linkiu sveikatos ir neblėstančios motyvacijos. Prekybos žmonėmis aukoms ir aukų artimiesiems – stiprybės ir tikėjimo, kad teisingumas nugalės. Būkime ryžtingi ir vieningi kovoje už žmogaus laisvę ir orumą. Kiekvienas jūs, prisijungęs į šią nuotolinę konferenciją galite padaryti labai daug. Daugiau nei manote“, – neabejoja vidaus reikalų ministras.
 
Pasidalijimai patirtimi ir naudingų įrankių nuorodos
 
Pranešime apie privatumo išsaugojimą ir prekybos žmonėmis prevenciją švietimo sistemoje Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Švietimo pagalbos skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Bagdonaitė dalijosi įdomia statistika, praktinio darbo pavyzdžiais, o taip pat – vertingų įrankių nuorodomis, kaip supažindinti moksleivius su išnaudojimo internete pavojais ir kaip nepakliūti į spąstus (nuo 15.16 min).
 
Dirbtinio intelekto sukurtu filmuku ir kita įtraukia vizualine informacija, galinčia pasitarnauti vaikų ir paauglių informuotumo apie prekybą žmonėmis didinimui dalijosi buvęs ilgametis bendruomenės pareigūnas, mažosios bendrijos „Dariaus projektai“ vadovas Darius Joneikis (nuo 35.35 min).
 
 
Pasak ilgamečio Carito bendražygio prakybos žmonėmis prevencijos srityje, neformalusis ugdymas ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas – neišnaudotos galimybės užkardyti naudojimąsi kito pažeidžiamumu, siekiant apsaugoti silpniausius. Kviesdamas jaunimo ugdytojus veikti išvien ieškant efektyviausių būdų vaikų ir paauglių sąmoningumui, savisaugai bei atsakomybei stiprinti, D. Joneikis pasidalijo nuoroda į prevencinę informaciją savo feisbuko paskyroje.
 
„Žinome, kad didžiąją savo gyvenimo dalį jaunimas praleidžia socialiniuose tinkluose. Atsiradę įvairiausi sekimo įrankiai, pasiklausymo programėlės, kaip ir tapatybės, veido atpažinimo technologijos, gali pasitarnauti ne tik geram, bet ir blogam. Todėl juos pravartu žinoti ir naudoti norint užbėgti nusikaltimams už akių, padėti juos atpažinti ankstyvosiose išnaudojimo stadijose, o ne vien dirbti su pasekmėmis – padėti nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis“, – kolegai antrino Všį „Ramintoja“ vadovė Vilma Popovienė (nuo 55.23 min.).
 
Vilma Popovienė, asmeninio albumo nuotr.
 
Prekybos žmonėmis tendencijas su nusikaltimų aukų ir prekeivių žmonėmis portretais pristatė Lietuvos Kriminalinės policijos biuro Veiklos koordinavimo ir kontrolės valdybos Ikiteisminio tyrimo koordinavimo ir kontrolės skyriaus vyriausioji tyrėja Viktorija Jakimovienė (nuo 1.15:45min).
 
 
Koks Carito atsakas į prekybos žmonėmis iššūkius, pateikdama konkrečių pavyzdžių iš Lietuvos kasdienybės, per kuriuos atsiskleidžia šiuolaikinės vergijos veidai, pasakojo Vilniaus arkivyskupijos Carito Nukentėjusių nuo nusikaltimų pagalbos centro socialinė darbuotoja Rima Sederevičienė (nuo 1.41:20 min.).
 
Rima Sederevičienė, Vilniaus arkivyskupijos Carito nuotr.
 
Tai galinga artimo meilės pastanga
 
Nuotolinį prevencinį renginį „Šiuolaikinės vergijos veidai – dirbtinio intelekto veidrodyje“ Lietuvos Caritas surengė pasitinkant vasario 8-ąją visame pasaulyje minimą Maldos ir apmąstymo apie prekybą žmonėmis dieną.
 
Kaip pabrėžė renginio globėjas arkivyskupas K. Kėvalas, karai, konfliktai, skurdas, gamtinės katastrofos aštrina prekybos žmonėmis problemą, tad popiežiaus Pranciškaus iniciatyva vasario 8-ąją minint tarptautinę maldos ir apmąstymų apie prekybą žmonėmis dieną per pasaulį vilnys, taigi, ir mūsų Tėvynę Lietuvą pasieks gairės bei iniciatyvos, kaip šiais jubiliejiniais metais galėtume įsitraukti į vilties piligrimystę, siekdami nuo išnaudojimo apsaugoti pažeidžiamiausius.
 
Carito Lietuvoje globėjas arkivysk. Kęstutis Kėvalas, Lietuvos Carito nuotr.
 
„Caritas jau daugiau nei 20 metų yra šalia nukentėjusiųjų. Tačiau skirtingų institucijų bendradarbiavimas buvo ir išliks svarbus. Sveikinu visus, kurie dedate kasdienes pastangas prekybos žmonėms prevencijos srityje. Tai nepaprastai galinga artimo meilės pastanga. Ačiū, brangieji, už jūsų atviras širdis ir siekį atnaujinti žinias apie šiuolaikinę vergiją: daugiau sužinoti ir vieni kitiems padėti užkardant nusikaltimus žmogaus orumui ir gelbstint aukas“, – sakė arkivyskupas K. Kėvalas, linkėdamas gerų įžvalgų ir, aišku, užsidegusios širdies veikti kaip vilties piligrimams šiais jubiliejiniais metais mūsų krašte, mūsų institucijose, mūsų bendruomenėse.
 
Lietuvos Carito informacija