Šv.Bakhitos dieną meldžiamės už šiuolaikinės vergijos aukas, trečdalis jų – vaikai

Pagrindinis Šv.Bakhitos dieną meldžiamės už šiuolaikinės vergijos aukas, trečdalis jų – vaikai
 
Šv. Bakhitos mirties dieną – vasario 8-ąją – visame pasaulyje maldoje prisimenami milijonai nukentėjusiųjų ir kenčiančių nuo prekybos žmonėmis: išnaudojamų prostitucijai, darbui vergiškomis sąlygomis, vaikų pornografijai, organų donorystei, surogatinei motinystei ir kitokiai žmogaus orumą trypiančiai vergijai.
 
Pagrobta iš laukų
 
1869 metais dabartiniame Sudane gimusi Šv. Bakhita vos šešerių buvo pagrobta iš laukų ir parduota vergų turguje. Pagal gentinį paprotį, jai buvo 114 kartų įrėžta peiliu, nesirūpinant ar išgyvens.
 
Per dešimt metų kelis kartus perparduota galiausiai ji pateko į italų konsulo Chartume namus, kuriuose pagaliau rado pagarbą ir ramybę. Dėl politinių priežasčių konsului su šeima nusprendus grįžti į Italiją, Bakhita pasiprašė vykti kartu. Italijoje jai buvo patikėta rūpinti vaikais.
 
Kai jos prižiūrimą mergaitę tėvai nusprendė siųsti mokytis pas Kanosos seseris, Bakhita vyko kartu. Ten pažino krikščionių Dievą – tą žvaigždžių ir kitų nuostabių kūrinių šeimininką, kuriuo gėrėjosi nuo pat mažų dienų.
 
Italijoje ji nebebuvo vergė, galėjo pati priimti sprendimus, tad 1890 metais pasikrikštijo, o dar po trejų – įstojo į Kanosos seserų kongregaciją. 1896-aisiais būsimojo popiežiaus Pijaus X kardinolo Sarti akivaizdoje davusi įžadus, ji apsigyveno Schio mieste, vienuolyne, kuriame praleido 45 metus, iki pat mirties 1947-ųjų vasario 8 dienos.
 
Visuotinį pripažinimą dėl švento gyvenimo, malonaus ir džiugaus būdo pelniusią Bakhitą šventąja, Sudano globėja 2000 metais paskelbė popiežius Jonas Paulius II.
 
2025 metų akcentas – vilties ambasadorystė: kartu prieš prekybą žmonėmis
 
Jungtinių Tautų duomenimis, apie 50 mln. žmonių visame pasaulyje yra tapę šiuolaikinės vergijos aukomis. Labiausiai nuo išnaudojimo kenčiančios žmonių grupės – moterys, vaikai, migrantai ir pabėgėliai. Kas trečia išnaudojimo auka yra vaikas. Beveik 80 proc. seksualinio išnaudojimo aukų yra moterys ir mergaitės.
 
Bažnyčios Jubiliejus, kurį šiais metais minime, akcentuoja ne teorinę, o konkrečių veiksmų gaivinamą viltį sprendžiant pasaulines problemas, tarp kurių – pasaulinė prekybos žmonėmis tikrovė. Įsipareigojimą priešintis žmogaus orumą paneigiančiam išnaudojimui liudija jaunuoliai iš pasaulinio kovos su prekyba žmonėmis tinklo, vasario pradžioje vykstantys į Romą iš visų žemynų minėti Tarptautinės maldos ir apmąstymo apie prekybą žmonėmis dienos. Drauge su bendražygiais jie dalyvaus savaitės mokymuose ir susitikimuose, kuriuos lydės malda ir apmąstymai su popiežiumi Pranciškumi.
 
.„Vilties ambasadoriai. Kartu prieš prekybą žmonėmis“ - Jubiliejaus kontekste vasario 8 d. minimos XI Pasaulinės maldos ir apmąstymų prieš prekybą žmonėmis dienos tema. Vatican News nuotr.
 
Kaip sakė maldos ir apmąstymų apie prekybą žmonėmis dienos koordinatorė, sesuo Abby Avelino MM, švęsdami Bažnyčios jubiliejų kaip vilties piligrimai esame kviečiami imtis veiksmų prieš prekybą žmonėmis. Pasak ses. Abby, norėdami kovoti su šiuolaikine vergove, turime suvienyti savo pastangas ir dirbti kartu su aukomis bei išgyvenusiais išnaudojimą, kad pašalintume pagrindines jo priežastis. „Išlaikyti viltį išnaudojimo ir neteisybės akivaizdoje yra sudėtinga, tačiau turime išlikti ryžtingi kurdami taikos, teisingumo ir orumo pasaulį visiems.
 
Šiuolaikinės vergijos veidai – dirbtinio intelekto veidrodyje
 
Vilties piligrimystės kvietimu Lietuvos Caritas dalijosi su savo bendruomene, pagalbos srityje dirbančiais kolegomis ir visais, kam rūpi nuo išnaudojimo apsaugoti pažeidžiamiausius. Vasario 6-ąją surengtame nuotoliniame, visiems atvirame renginyje „Šiuolaikinės vergijos veidai – dirbtinio intelekto veidrodyje” ypatingas dėmesys skirtas prekybos žmonėmis prevencijai bei visuomenės informavimui apie išnaudojimo grėsmes internete. Renginio globėjai – Lietuvos vyskupų konferencijos Socialinių reikalų tarybos bei Švietimo komisijos pirmininkas arkivyskupas Kęstutis Kėvalas bei vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič. Jo įrašą rasite Lietuvos Carito feisbuko paskyroje.
 
 
Į ką visų pirma taikosi išnaudotojai?
 
Kaip rodo Carito ir kitų organizacijų patirtis, visų pirma išnaudotojai taikosi į socialiai pažeidžiamus, vienišus, krizėse esančius žmones. Dar pažeidžiamesni – turintys priklausomybių. Net jei aukos ir nėra priklausomos, jas dažnai siekiama įtraukti į narkotikų ar kitų kvaišalų vartojimą, nes taip dar lengviau jas valdyti.
 
Kalbant apie prekybą žmonėmis, Lietuva yra ir tranzito, ir tikslo šalis. Lietuvos piliečiai užsienio šalyse išnaudojami prekybai žmonėmis nusikalstamoms veikoms, priverstiniam darbui, seksualiniam išnaudojimui, fiktyvioms santuokoms, sukčiavimui, elgetavimui. Nepilnamečiai verčiami vogti, o mergaitės seksualiai išnaudojamos. Verbuojami pažeidžiamų šeimų vaikai, gyvenantys globos namuose ir pan.
 
Lietuvoje išnaudojami trečiųjų šalių piliečiai priverstinai įdarbinami nežmoniškomis sąlygomis. Be teisės rinktis seksualiai išnaudojamos moterys masažo salonuose. Prekyba žmonėmis keliasi į kibernetinę erdvę, kur nėra pakankamai įgūdžių bei priemonių nustatyti aukas, patraukti prekeivius baudžiamojon atsakomybėn.
 
Prekyba žmonėmis, jau seniai tarptautinio masto, tad kova su ja – ne vien policijos, nevyriausybinių organizacijų (NVO) ar valstybės, o, kaip sako popiežius Pranciškus, – visos žmonijos rūpestis. Būtent Šventasis Tėvas ėmėsi burti įvairių sričių profesionalus: teisininkus, policijos pareigūnus, socialinius ir humanitarinius darbuotojus, Bažnyčios atstovus, kad galėtų tarpusavyje dalintis patirtimi ir ieškoti veiksmingų sprendimų žmogaus orumui apginti. Nuo 2014 metų Bažnyčios ir teisėsaugos iniciatyvas prieš prekybą žmonėmis telkia Romoje įsteigta tarptautinė Šv. Mortos grupė. Jos dangiškąja globėja pasirinkta šv. Juozapina Bakhita.
 
Lietuvos Carito informacija